Przedścianki i ścianki sklepów w centrach handlowych

Standardowe wysokości sklepów w centrach handlowych to na ogół 3,5 - 4,0 m. Jednak to, czego nie widać ponad sufitem podwieszonym (jeśli występuje), to że ponad nim mamy jeszcze kolejne metry do stropu, który może występować na 6,0 - 7,0 i wyżej metrach od posadzki. Np. obecnie budowana Galeria Młociny może poszczycić się wysokością 7,5 na pierwszej kondygnacji. Wysokości te determinują wiele rozwiązań konstrukcyjnych, których koszta mogą być ukryte i nie są oczywiste w momencie podpisywania umowy najmu.

Dotyczy to m.in. doboru właściwych przedścianek i ścian wydzielających poszczególne pomieszczenia.

Na ogół wytyczną centrów handlowych jest mocowanie takich ścian posadzka-strop. Takie kotwienie wymusza właściwy dobór rozwiązań systemowych dostępnych na rynku tak aby zachować odpowiednią nośność i sztywność konstrukcji.

Doświadczenie zebrane przez lata w projektowaniu sklepów w niemalże wszystkich większych centrach handlowych w Polsce pozwalają nie tylko na właściwy dobór rozwiązań na etapie projektu wykonawczego, ale również w fazie koncepcji przewidzieć dodatkowe niespodziewane koszty i pomóc inwestorowi właściwie wycenić koszt inwestycji.